JUNE 18–22, 2017
FRANKFURT AM MAIN, GERMANY
 
Tutorial 01: Understanding & Improving I/O Performance on HPC Systems
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Analog 1, Forum
Presenter:
Adrian Jackson, EPCC
Muhammad Sarim Zafar, TU Dresden
Tomislav Šubić, Arctur
Keeran Brabazon, Allinea
 
Tutorial 02: Hands-On Practical Hybrid Parallel Application Performance Engineering
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Analog 2, Forum
Presenter:
Markus Geimer, JSC
Michael Gerndt, TU München
Allen Malony, University of Oregon
Ronny Tschüter, TU Dresden
 
Tutorial 03: Linear Algebra Software for High Performance Computing
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Applaus, Forum
Presenter:
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
Hartwig Anzt, University of Tennessee
Michael Heroux, Sandia National Laboratories
 
Tutorial 04: Advanced MPI
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Substanz 1+2, Forum  
Presenter:
Pavan Balaji, ANL
Torsten Hoefler, ETH Zurich
 
Tutorial 05: InfiniBand & High-Speed Ethernet for Dummies
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Konstant, Forum
Presenter:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
 
Tutorial 07: A Beginner’s Guide to Supercomputing
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Effekt, Hall 3.0  
Presenter:
Thomas Sterling, Indiana University
Matthew Anderson, Indiana University
 
Tutorial 08: Introduction to Manycore Programming on Intel’s 2nd Generation Xeon Phi (Knights Landing)
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
Expose, Hall 3.0  
Presenter:
John Cazes, TACC
Robert Evans, TACC
Kent Milfeld, TACC
Cyrus Proctor, TACC
 
Tutorial 09: Advanced OpenMP: Performance & 4.5 Features
Sunday, June 18, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
Extrakt, Hall 3.0  
Presenter:
Christian Terboven, RWTH Aachen University
Michael Klemm, Intel
Eric Stotzer, Texas Instruments
Bronis R. de Supinski, LLNL
 
Tutorial 10: Compression of Scientific Data
Sunday, June 18, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Applaus, Forum
Presenter:
Franck Cappello, ANL
Peter Lindstrom, LLNL
 
Tutorial 11: InfiniBand & High-Speed Ethernet: Advanced Features, Challenges in Designing HEC Systems & Usage
Sunday, June 18, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Konstant, Forum
Presenter:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
 
Tutorial 12: Manycore Optimization Methods on Intel's 2nd Generation Xeon Phi (Knights Landing)
Sunday, June 18, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
Expose, Hall 3.0  
Presenter:
John Cazes, TACC
Robert Evans, TACC
Kent Milfeld, TACC
Cyrus Proctor, TACC
 
Tutorial 13: MPI+X - Hybrid Programming on Modern Compute Clusters with Multicore Processors & Accelerators
Sunday, June 18, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
Extrakt, Hall 3.0  
Presenter:
Georg Hager, RRZE
Rolf Rabenseifner, HLRS
 
Opening Session
Monday, June 19, 2017, 08:30 am - 09:00 am
  Panorama 2+3, Forum
Chair:
Thomas Meuer, ISC Group
Martin Meuer, ISC Group
  
  Welcome & Introduction
  08:30 am - 08:35 am
  Thomas Meuer, ISC Group
  Martin Meuer, ISC Group
  
  ISC 2017 Program
  08:35 am - 08:45 am
  Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  Announcement of the Two Finalists of the Hans Meuer Award
  08:45 am - 08:50 am
  Pavan Balaji, ANL
  
  GAUSS Award Announcement
  08:50 am - 08:55 am
  Wolf-Dieter Lukas, BMBF
  Michael M. Resch, HLRS
  
  ISC Fellowship Awards
  08:55 am - 09:00 am
  Martin Meuer, ISC Group
  Thomas Meuer, ISC Group
 
ISC 2017 Conference Keynote
Monday, June 19, 2017, 09:00 am - 10:00 am
  Panorama 2+3, Forum
Chair:
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  Network Science: From the Massive Online Networks to Cancer Genomics
  09:00 am - 10:00 am
  Jennifer Tour Chayes, Microsoft Research New England & Microsoft Research New York City
 
TOP500
Monday, June 19, 2017, 10:30 am - 11:30 am
  Panorama 2+3, Forum
Chair:
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  TOP500 & Green500 Awards
  10:30 am - 10:40 am
  Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  Wu Feng, Virginia Tech
  Martin Meuer, ISC Group
  Erich Strohmaier, LBNL
  
  Highlights of the 49th TOP500 List
  10:40 am - 11:10 am
  Erich Strohmaier, LBNL
  
  Ten Years of Exascale - Are We There Yet?
  11:10 am - 11:30 am
  Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
 
Vendor Showdown 01
Monday, June 19, 2017, 01:00 pm - 03:00 pm
  Panorama 1, Forum
Moderator:
Addison Snell, Intersect360 Research
Rupak Biswas, NASA Ames Research Center
  
  Introduction
  01:00 pm - 01:05 pm
  Rupak Biswas, NASA Ames Research Center
  Addison Snell, Intersect360 Research
  
  Intel
  01:05 pm - 01:15 pm
  Trish Damkroger, Intel
  
  Hewlett Packard Enterprise
  01:15 pm - 01:25 pm
  Mike Vildibill, HPE
  
  NVIDIA
  01:25 pm - 01:35 pm
  Marc Hamilton, NVIDIA
  
  Amazon Web Services
  01:35 pm - 01:45 pm
  Brendan Bouffler, AWS
  
  Huawei
  01:45 pm - 01:55 pm
  Francis Lam, Huawei
  
  IBM
  01:55 pm - 02:05 pm
  Sumit Gupta, IBM
  
  Samsung Semiconductor Europe
  02:05 pm - 02:15 pm
  Thomas Arenz, Samsung
  
  Cavium
  02:15 pm - 02:25 pm
  Gopal Hegde, Cavium
  
  ExaScaler/PEZY Computing
  02:25 pm - 02:35 pm
  Motoaki Saito, ExaScaler/PEZY Computing
  
  NEC Deutschland
  02:35 pm - 02:45 pm
  Shintaro Momose, NEC Japan
  
  Fujitsu
  02:45 pm - 02:55 pm
  Toshiyuki Shimizu, Fujitsu
  
  Voting Results & Awarding
  02:55 pm - 03:00 pm
  Rupak Biswas, NASA Ames Research Center
  Addison Snell, Intersect360 Research
 
Vendor Showdown 02
Monday, June 19, 2017, 01:00 pm - 03:00 pm
  Panorama 2, Forum
Moderator:
Dan Olds, GCG
Mark Parsons, EPCC
  
  Introduction
  01:00 pm - 01:05 pm
  Dan Olds, GCG
  Mark Parsons, EPCC
  
  Supermicro
  01:05 pm - 01:15 pm
  Martin Galle, Supermicro
  
  Bull
  01:15 pm - 01:25 pm
  Eric Eppe, Atos
  
  Cray
  01:25 pm - 01:35 pm
  Steve Scott, Cray
  
  Lenovo
  01:35 pm - 01:45 pm
  Scott Tease, Lenovo
  
  Dell EMC
  01:45 pm - 01:55 pm
  Ed Turkel, Dell
  
  Seagate
  01:55 pm - 02:05 pm
  Torben Kling-Petersen, Seagate
  
  Mellanox
  02:05 pm - 02:15 pm
  Gilad Shainer, Mellanox
  
  Quantum
  02:15 pm - 02:25 pm
  Molly Presley, Quantum
  
  DDN Storage
  02:25 pm - 02:35 pm
  James Coomer, DDN Storage
  
  HGST, a Western Digital Brand
  02:35 pm - 02:45 pm
  Manfred Berger, HGST, a Western Digital Brand
  
  NetApp
  02:45 pm - 02:55 pm
  Stan Skelton, Net App
  
  Voting Results & Awarding
  02:55 pm - 03:00 pm
  Dan Olds, GCG
  Mark Parsons, EPCC
 
PhD Forum
Monday, June 19, 2017, 01:00 pm - 03:00 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Bill Gropp, University of Illinois at Urbana-Champaign
Gerhard Wellein, RRZE & University of Erlangen-Nuremberg
  
  Welcome & Introduction
  01:00 pm - 01:05 pm
  Bill Gropp, University of Illinois at Urbana-Champaign
  Gerhard Wellein, RRZE & University of Erlangen-Nuremberg
  
  (PhD01) Resource Contention Aware Scheduling of Multiprocessor Tasks on Heterogeneous Platforms
  01:05 pm - 01:09 pm
  Robert Dietze, TU Chemnitz
  
  (PhD02) Integrated Co-Design of an Exascale Earth Mantle Modeling Framework
  01:09 pm - 01:13 pm
  Daniel Drzisga, TU München
  
  (PhD03) CRAFT: A Library for Checkpoint/Restart & Automatic Fault Tolerance
  01:13 pm - 01:17 pm
  Faisal Shahzad, University of Erlangen-Nuremberg
  
  (PhD04) Using Simulations of an Accretion Disk Surrounding a Supermassive Black Hole as a Benchmark for New Numerical Codes in Astrophysics
  01:17 pm - 01:21 pm
  Fabian Klein, University of Heidelberg
  
  (PhD05) Massively Parallel Evolutionary Placement of Genetic Sequences
  01:21 pm - 01:25 pm
  Pierre Barbera, HITS
  
  (PhD06) Towards Energy-Efficient Data Reduction Through High-Level I/O Interfaces
  01:25 pm - 01:29 pm
  Yevhen Alforov, DKRZ
  
  (PhD07) Asynchronous Runtime for AMR Applications on Exascale Systems
  01:29 pm - 01:33 pm
  Muhammed Nufail Farooqi, Koç University
  
  (PhD08) Improving Energy Efficiency through Vectorization
  01:33 pm - 01:37 pm
  Thomas Jakobs, TU Chemnitz
  
  (PhD09) Analysis & Modeling of the Energy Consumption of DVFS Processors for Parallel Scientific Computing
  01:37 pm - 01:41 pm
  Matthias Stachowski, University of Bayreuth
  
  (PhD10) Enhancing Performance of Graphics Processing Units through Better Scheduling of Concurrent Kernels
  01:41 pm - 01:45 pm
  Kazem Shekofteh, Ferdowsi University of Mashhad
  
  (PhD11) A Novel Heuristic for Data Distribution in Massively Parallel Phylogenetic Inference Using Site Repeats
  01:45 pm - 01:49 pm
  Benoit Morel, HITS
  
  (PhD12) Optical Simulation of Nanostructures in Thin-Film Solar Cells
  01:49 pm - 01:53 pm
  Julian Hornich, University of Erlangen-Nuremberg
  
  (PhD13) Performance Engineering by Means of Automated Performance Modeling
  01:53 pm - 01:57 pm
  Julian Hammer, University of Erlangen-Nuremberg
  
  PhD Forum Poster Session
  01:57 pm - 02:50 pm
  
  ISC 2017 PhD Forum Award Ceremony
  02:50 pm - 03:00 pm
 
BoF 01: Achieving Performance on Large-Scale Intel Xeon Phi Knights Landing Systems
Monday, June 19, 2017, 01:00 pm - 02:00 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Michael A. Lysaght, ICHEC
David E. Martin, ANL
Simon J. Pennycook, Intel
Thomas Steinke, ZIB
 
BoF 02: Will the Internet of Things & HPC Become Close Friends?
Monday, June 19, 2017, 02:00 pm - 03:00 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Pete Beckman, ANL
Nicolás Erdödy, Open Parallel
Mario Nemirovsky, BCS
François Bodin, IRISA
 
Project Posters
Monday, June 19, 2017, 03:00 pm - 08:30 pm
Booth #L-212, Hall 3.0  
 
Exhibition
Monday, June 19, 2017, 03:00 pm - 08:30 pm
Exhibition Hall, Hall 3.0  
 
Exhibitor Forum 01
Monday, June 19, 2017, 03:30 pm - 06:10 pm
Booth #M-210, Hall 3.0  
  
  Bright Computing: Bare Metal (or Virtual) HPC Clusters on Demand
  03:30 pm - 03:50 pm
  Martijn de Vries, Bright Computing
  Piotr Wachowicz, Bright Computing
  
  OpenHPC: From Start to Linux
  03:50 pm - 04:10 pm
  Karl W. Schulz, Intel
  
  Fraunhofer Institut SCAI: Fraunhofer SCAI’s LAMA Goes Machine Learning
  04:10 pm - 04:30 pm
  Thomas Soddemann, Fraunhofer Institut SCAI
  
  SUSE: Transforming Businesses with SUSE HPC
  04:30 pm - 04:50 pm
  Jay Kruemcke, SUSE
  Jeff Reser, SUSE
  
  Red Hat: High Performance Cache Coherent Interconnects
  04:50 pm - 05:10 pm
  Jon Masters, Red Hat
  
  transtec: Tflops Against Infant Genetic Diseases
  05:10 pm - 05:30 pm
  Cyril Baudillon, transtec
  
  AMD: AMD's Open Approach to Heterogeneous Compute for HPC & Deep Learning with the Radeon Instinct™ Initiative
  05:30 pm - 05:50 pm
  JC Baratault, AMD
  
  PGI: Performance Portability with OpenACC & PGI Compilers
  05:50 pm - 06:10 pm
  Doug Miles, PGI
 
Hyperion Research (IDC) Annual Market Update Meeting
Monday, June 19, 2017, 04:00 pm - 05:00 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Steve Conway, Hyperion Research
Speaker:
Kevin Monroe, Hyperion Research
Earl Joseph II, Hyperion Research
Bob Sorensen, Hyperion Research
 
Exascale Concepts for Programming Models
Monday, June 19, 2017, 04:00 pm - 05:00 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Rosa M. Badia, BSC
  
  ExaGASPI
  04:00 pm - 04:20 pm
  Mirko Rahn, Fraunhofer ITWM
  
  MPI+X for Exascale
  04:20 pm - 04:40 pm
  Bill Gropp, University of Illinois at Urbana-Champaign
  
  OpenMP - Taking Good Care of the Node in Exascale?
  04:40 pm - 05:00 pm
  Christian Terboven, RWTH Aachen University
 
Research Paper Award Session
Monday, June 19, 2017, 04:00 pm - 06:00 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Pavan Balaji, ANL
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  Introduction
  04:00 pm - 04:05 pm
  Pavan Balaji, ANL
  Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  Hans Meuer Award Finalist 1: An Overview of MPI Characteristics of Exascale Proxy Applications
  04:05 pm - 04:45 pm
  Benjamin Klenk, University of Heidelberg
  
  Hans Meuer Award Finalist 2: Designing Dynamic & Adaptive MPI Point-to-Point Communication Protocols for Efficient Overlap of Computation & Communication
  04:45 pm - 05:25 pm
  Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
  Hari Subramoni, Ohio State University
  
  Gauss Award Ceremony
  05:25 pm - 05:30 pm
  Michael M. Resch, HLRS
  
  Gauss Award Winning Paper: Diagnosing Performance Variations in HPC Applications Using Machine Learning
  05:30 pm - 06:00 pm
  Emre Ates, Boston University
  Ozan Tuncer, Boston University
 
BoF 03: A Holistic Approach to Exascale - Co-Design Architecture, Intelligent Networks and InfiniBand Routing
Monday, June 19, 2017, 04:00 pm - 05:00 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Gerald Lotto, Mellanox
Gilad Shainer, Mellanox
Richard Graham, Mellanox
Scott Atchley, ORNL
 
Turbulence & Combustion
Monday, June 19, 2017, 05:00 pm - 06:00 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Vincent Moureau, CORIA
  
  HPC in Applied & Fundamental Combustion Research
  05:00 pm - 05:30 pm
  Andreas Kempf, University Duisburg-Essen
  
  Performance of a Compressible Flow Solver on a System with Multi-GPU Nodes
  05:30 pm - 06:00 pm
  Richard Pichler, University of Melbourne
 
Panel: 65 Years of Compiler Development
Monday, June 19, 2017, 05:00 pm - 06:00 pm
  Panorama 2, Forum
Moderator:
Georg Hager, RRZE
Gerhard Wellein, RRZE & University of Erlangen-Nuremberg
Panelist:
Jan Eitzinger, RRZE
Louis-Noel Pouchet, Ohio State University
Paul Kelly, Imperial College London
Harald Köstler, University of Erlangen-Nuremberg
Michael Wolfe, NVIDIA/PGI
Sebastian Hack, Universität des Saarlandes
 
BoF 04: SKA: The Ultimate Big Data Project
Monday, June 19, 2017, 05:00 pm - 06:00 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Happy Sithole, CSIR
Nicolás Erdödy, Open Parallel
John Goodacre, University of Manchester
 
Intel HPC Special
Monday, June 19, 2017, 06:00 pm - 06:45 pm
  Panorama 2, Forum
  
  Accelerating Discovery with AI
  06:00 pm - 06:45 pm
  Rajeeb Hazra, Intel
 
ISC Welcome Party
Monday, June 19, 2017, 06:30 pm - 08:30 pm
Exhibition Hall, Hall 3.0  
 
Memory Outlook for HPC Systems
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 1, Forum
Chair:
Steve Pawlowski, Micron
  
  New Opportunities to Deal with Reducing Energy per Operation in HPC Systems
  08:30 am - 08:45 am
  Dave Ditzel, Esperanto Technologies
  
  Memory Systems - From Devices to Systems
  08:45 am - 09:00 am
  Bruce Jacob, University of Maryland
  
  Samsung HPC Memory Update
  09:00 am - 09:15 am
  Duc Nguyen, Samsung
  
  Memory-Centric Server Architecture
  09:15 am - 09:30 am
  Babak Falsafi, EPFL
  
  128 Bit, Exascale Memory Reference Models for Next Generation, ExaByte Capacity Physical Memory Systems
  09:30 am - 09:45 am
  Steve Wallach, Micron
  
  Questions & Answers
  09:45 am - 10:00 am
 
Quantum Annealing & Its Applications for Simulation in Science & Industry
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 2, Forum
Chair:
Kristel Michielsen, JSC
  
  An Introduction to Quantum Annealing
  08:30 am - 08:45 am
  Kristel Michielsen, JSC
  
  Qubits, Couplers & Quantum Computing in 2017
  08:50 am - 09:10 am
  Denny Dahl, D-Wave Systems
  
  Quantum Annealing for Aerospace Planning Problems
  09:15 am - 09:35 am
  Tobias Stollenwerk, DLR
  
  Maximizing Traffic Flow Using the D-Wave Quantum Annealer
  09:40 am - 10:00 am
  Florian Neukart, VW
  Christian Seidel, VW
 
Research Paper Session 02 - Programming Models
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 3, Forum
Chair:
Chris J. Newburn, NVIDIA
  
  EvoGraph: On-The-Fly Efficient Mining of Evolving Graphs on GPU
  08:30 am - 09:00 am
  Shuaiwen Song, PNNL
  
  Metrics for Energy-Aware Software Optimisation
  09:00 am - 09:30 am
  Stephen I. Roberts, University of Warwick
  
  Global Extensible Open Power Manager: A Vehicle for HPC Community Collaboration Toward Co-Designed Energy Management Solutions
  09:30 am - 10:00 am
  Jonathan Eastep, Intel
 
Benefits of Exascale Computing for Industrial Users
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Analog 1+2 – INDUSTRIAL DAY, Forum
Chair:
Alfred Geiger, T-Systems Solutions for Research
  
  Keynote: High-Performance Computational Fluid Dynamics for Future Aircraft Design
  08:30 am - 09:15 am
  Norbert Kroll, DLR
  
  Exa2Ct - Bootstrapping Exascale Codes for Industry
  09:15 am - 09:35 am
  Christian Simmendinger, T-Systems
  
  Improving the Scalability of STAR-CCM+
  09:35 am - 09:55 am
  Keith Foston, CD-adapco
 
Research Posters - Presentations & Awards
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 10:00 am
Substanz 1+2, Forum  
Chair:
Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
Matthias Müller, RWTH Aachen University
  
  Introduction
  08:30 am - 08:35 am
  Matthias Müller, RWTH Aachen University
  Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
  
  (RP01) Optimization of Special Functions for Quantum Chemistry
  08:35 am - 09:45 am
  Vladimir Mironov, MSU
  
  (RP02) Implementation & Evaluation of 2.5D Matrix Multiplication on K Computer
  08:35 am - 09:45 am
  Daichi Mukunoki, RIKEN AICS
  
  (RP03) A Portable Distributed Sparse Grid Density Estimation for Big Data Clustering
  08:35 am - 09:45 am
  David Pfander, University of Stuttgart
  
  (RP04) Geological Processing Performance Analysis on Different Hardware Environments
  08:35 am - 09:45 am
  Ekaterina Tyutlyaeva, RSC
  
  (RP05) Optimizing Smoothed Particle Hydrodynamics Code Phantom on Haswell & KNL
  08:35 am - 09:45 am
  Charlene Yang, Pawsey Supercomputing Centre
  
  (RP06) Directory/Cache API for Sharing Data in Distributed Memory Systems
  08:35 am - 09:45 am
  Bernd Lörwald, Fraunhofer ITWM
  
  (RP07) Evaluation of Graph Application Using Tightly Coupled Accelerators
  08:35 am - 09:45 am
  Toshihiro Hanawa, University of Tokyo
  
  (RP08) Pascal vs KNL: Performance Evaluation with ICCG Solver
  08:35 am - 09:45 am
  Tetsuya Hoshino, University of Tokyo
  
  (RP09) From Processing-in-Memory to Processing-in-Storage
  08:35 am - 09:45 am
  Roman Kaplan, Technion
  
  (RP10) MPI RMA as a Directory/Cache Interoperability Layer
  08:35 am - 09:45 am
  Nick Brown, EPCC
  
  (RP11) Benefit of In-Memory Storage for MPI-IO Applications
  08:35 am - 09:45 am
  Eugen Betke, DKRZ
  
  (RP12) On-Line Monitoring Framework
  08:35 am - 09:45 am
  Eugen Betke, DKRZ
  
  (RP13) Enhanced Adaptive Compression in Lustre
  08:35 am - 09:45 am
  Anna Fuchs, University of Hamburg
  
  (RP14) Event Pattern Identification in Anonymized System Logs
  08:35 am - 09:45 am
  Siavash Ghiasvand, TU Dresden/ZIH
  
  (RP15) Decoupling the Selection of Compression Algorithms from Required Precision with the Scientific Compression Library (SCIL)
  08:35 am - 09:45 am
  Julian Kunkel, DKRZ
  
  (RP16) Optimizing Massive Data Access for Large Scale Population Genomics Analysis Using HDF5
  08:35 am - 09:45 am
  Hui Yan, NSCCGZ
  
  (RP17) How Does Memory Affect the Performance of Tasks?
  08:35 am - 09:45 am
  German Ceballos, Uppsala University
  
  (RP18) FortranTestGenerator: Automatic & Flexible Unit Test Generation for Legacy HPC Code
  08:35 am - 09:45 am
  Julian Kunkel, DKRZ
  
  (RP19) Towards Performance Portability for Atmospheric & Climate Models with the GGDML DSL
  08:35 am - 09:45 am
  Nabeeh Jumah, University of Hamburg
  
  (RP20) A Domain Specific Language for Performance Portable Molecular Simulations
  08:35 am - 09:45 am
  Eike Hermann Müller, University of Bath
  
  (RP21) INTERTWinE: Resource Manager APIs
  08:35 am - 09:45 am
  Xavier Teruel, BSC
  
  PRACE Award Winning Poster Presentation
  09:45 am - 09:55 am
  
  Closing & Transition to the Poster Reception
  09:55 am - 10:00 am
  Matthias Müller, RWTH Aachen University
  Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
 
BoF 05: Performance Portability & MPI+X: The State of X
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 09:30 am
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Guido Juckeland, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf
Michael Wolfe, NVIDIA/PGI
Bronis R. de Supinski, LLNL
Christian R. Trott, Sandia National Laboratories
Thomas Schulthess, CSCS
Peter Messmer, NVIDIA
 
BoF 06: Cloud Resolving Global Earth-System Models: HPC at Its Extreme
Tuesday, June 20, 2017, 09:30 am - 10:30 am
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Philipp Neumann, DKRZ
Joachim Biercamp, DKRZ
 
Reception & ISC Research Poster Awards
Tuesday, June 20, 2017, 10:00 am - 11:00 am
  Foyer 0, Forum
 
Project Posters
Tuesday, June 20, 2017, 10:00 am - 03:15 pm
Booth #L-212, Hall 3.0  
 
Exhibition
Tuesday, June 20, 2017, 10:00 am - 06:00 pm
Exhibition Hall, Hall 3.0  
 
Exhibitor Forum 02
Tuesday, June 20, 2017, 10:20 am - 05:40 pm
Booth #M-210, Hall 3.0  
  
  Fujitsu: HPC Universe Expansion
  10:20 am - 10:40 am
  Pierre Lagier, Fujitsu
  
  EXTOLL: Managing EXTOLL Network Operations with EMP
  10:40 am - 11:00 am
  Ulrich Brüning, University of Heidelberg & EXTOLL
  Mondrian Nüssle, EXTOLL
  
  GiDEL: Optimizing Algorithms for FPGA Processing
  11:00 am - 11:20 am
  Reuven Weintraub, GiDEL
  
  D-Wave Systems: Quantum Computing for the Real World Today
  11:20 am - 11:40 am
  Edward Dahl, D-Wave Systems
  
  ExaScaler/PEZY Computing: ZettaScaler-2.0 & PEZY-SC2
  11:40 am - 12:00 pm
  Motoaki Saito, ExaScaler/PEZY Computing
  
  IBM: IBM Solutions for HPC & Technical Computing
  12:00 pm - 12:20 pm
  Brett M. Newman, IBM
  
  NVIDIA: The Convergence of HPC & Deep Learning
  12:20 pm - 12:40 pm
  Axel Koehler, NVIDIA
  
  NetApp: Taking Technical Computing & Analytics to the Next Level
  12:40 pm - 01:00 pm
  Stan Skelton, Net App
  
  Cavium: ThunderX2 : Accelerating ARM Adoption in Mainstream HPC Applications
  01:00 pm - 01:20 pm
  Rishi Chugh, Cavium
  
  DDN Storage: Flash-Native Caching for Predictable Job Completion in Data-Intensive Environments
  01:20 pm - 01:40 pm
  James Coomer, DDN Storage
  
  Intel: HPC, HPDA & AI - Market Opportunities, Intel Technologies & Solutions
  01:40 pm - 02:00 pm
  Stephan Gillich, Intel
  
  Samsung Semiconductor Europe: Samsung Memory Update
  02:00 pm - 02:20 pm
  Thomas Arenz, Samsung
  
  HGST, a Western Digital Brand: Facing the Challenges of HPC with Big Data Flash
  02:20 pm - 02:40 pm
  Manfred Berger, HGST, a Western Digital Brand
  
  E4 Computer Engineering: Achieving Powerful, Energy-Efficient & Scalable HPC Via Innovative Technologies (Not to Mention Cost-Effectiveness...)
  02:40 pm - 03:00 pm
  Luciano Fontana, E4 Computer Engineering
  Fabrizio Magugliani, E4 Computer Engineering
  
  Hewlett Packard Enterprise: From Today's HPC-Portfolio Towards "The Machine" & Exascale Systems
  03:20 pm - 03:40 pm
  Craig Yamasaki, HPE
  
  Google: Scalable High-Throughput Computing with Preemptable Virtual Machines
  03:40 pm - 04:00 pm
  Kevin Kissell, Google
  
  Penguin Computing: TBA
  04:00 pm - 04:20 pm
  
  Omnibond: A Vision: Seamless Integration of On Premise & Cloud HPC
  04:20 pm - 04:40 pm
  Boyd Wilson, Omnibond
  
  CoolIT Systems: From Chip to Atmosphere - The Future of Data Center Cooling
  04:40 pm - 05:00 pm
  Joerg Desler, STULZ
  Geoff Lyon, CoolIT Systems
  
  Rausch Netzwerktechnik: Quobyte - The Data Center File System
  05:00 pm - 05:20 pm
  Felix Hupfeld, Quobyte
  
  RSC Technologies: Universal & Ultra-Compact RSC Tornado Liquid Cooled HPC Solution: Skylake Ready
  05:20 pm - 05:40 pm
  Alexander Moskovsky, RSC
  Alexey Shmelev, RSC
 
BoF 07: OpenHPC Community BoF
Tuesday, June 20, 2017, 10:30 am - 11:30 am
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
David Brayford, LRZ
Chulho Kim, Lenovo
Karl W. Schulz, Intel
Thomas Sterling, Indiana University
 
Processor Technologies for HPC & AI - Convergence or Divergence?
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  Dawn of Smart Supercomputing: How HPC & AI Are Engaging in a Virtuous Cycle That Will Leave Both Forever Transformed & Immeasurably Improved
  11:00 am - 11:30 am
  Steve Oberlin, NVIDIA
  
  Achieving AI Scale with HPC
  11:30 am - 12:00 pm
  Pradeep Dubey, Intel
  
  Fujitsu HPC & AI Processors
  12:00 pm - 12:30 pm
  Takumi Maruyama, Fujitsu
 
Convergence of High-End Computing & Data in Materials Science
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Thomas Schulthess, CSCS
  
  Materials Discovery, Data on Demand & Open Science
  11:00 am - 11:30 am
  Nicola Marzari, EPFL
  
  From High-Performance Computing to Data-Driven Routes Towards New Insight into Materials Properties
  11:30 am - 12:00 pm
  Claudia Draxl, Humboldt University Berlin & Fritz Haber Institute of the Max Planck Society
  
  Federated Data & Compute Services for Materials Science & the Like
  12:00 pm - 12:30 pm
  Dirk Pleiter, JSC
 
Research Paper Session 03 - Applications I
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Marek T. Michalewicz, University of Warsaw
  
  A New Parallel Research Kernel to Expand Research on Dynamic Load-Balancing Capabilities
  11:00 am - 11:30 am
  Evangelos Georganas, Intel
  
  Neuromapp: A Mini-Application Framework to Improve Neural Simulators
  11:30 am - 12:00 pm
  Timothée Ewart, EPFL
  
  Fully Resolved Simulations of Dune Formation in Riverbeds
  12:00 pm - 12:30 pm
  Christian Godenschwager, University of Erlangen-Nuremberg
 
Infrastructure, Services & Software for Industrial HPC
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Analog 1+2 – INDUSTRIAL DAY, Forum
Chair:
Marie-Christine Sawley, Intel
  
  Aspects of the Procurement of HPC Clusters - How to Balance Requirements & Suppliers
  11:00 am - 11:20 am
  Jan Wender, Atos
  
  Important Aspects for HPC Infrastructure Solutions Procurements in Industry
  11:20 am - 11:40 am
  Eric Schnepf, Fujitsu
  
  High Performance Computing Delivered by the 3DEXPERIENCE Platform
  11:40 am - 12:00 pm
  Felix Wolfheimer, Dassault Systems
  
  Discussion
  12:00 pm - 12:30 pm
 
BoF 08: The Virtual Institute for I/O & the IO-500
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 12:00 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Julian Kunkel, DKRZ
Jay Lofstead, Sandia National Laboratories
John Bent, Seagate Government Solutions
 
Research Posters (+ PhD Forum Posters)
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 04:45 pm
  Foyer 0, Forum
 
BoF 09: Towards Addressing Exascale I/O Requirements & Challenges
Tuesday, June 20, 2017, 11:30 am - 12:30 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Hans-Christian Hoppe, Intel
Michèle Weiland, EPCC
 
Exascale System Developments (Architecture & Concepts)
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 1, Forum
Moderator:
Teresa (Terri) M. Quinn, LLNL
Panelist:
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
Simon McIntosh-Smith, University of Bristol
John Danskin, NVIDIA
Bronis R. de Supinski, LLNL
Al Gara, Intel
 
Distinguished Speakers
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Janis Keuper, Fraunhofer ITWM
  
  Robots in Crowds - Robots & Clouds
  01:45 pm - 02:15 pm
  Sabina Jeschke, RWTH Aachen University
  
  Big Data & Machine Learning Techniques for the ATLAS Experiment at the LHC
  02:15 pm - 02:45 pm
  Kerstin Tackmann, DESY
  
  Challenges & Potentials of HPC & Data Analytics
  02:45 pm - 03:15 pm
  Eng Lim Goh, HPE
 
Research Paper Session 04 - Applications II
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware
  
  gearshifft - The FFT Benchmark Suite for Heterogeneous Platforms
  01:45 pm - 02:15 pm
  Peter Steinbach, Max Planck Institute of Molecular Cell Biology & Genetics
  
  Tile Low Rank Cholesky Factorization for Climate/Weather Modeling Applications on Manycore Architectures
  02:15 pm - 02:45 pm
  David Keyes, KAUST
  
  Fast Matrix-Free Discontinuous Galerkin Kernels on Modern Computer Architectures
  02:45 pm - 03:15 pm
  Martin Kronbichler, TU München
 
Use Cases for High Performance Data Analytics
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Analog 1+2 – INDUSTRIAL DAY, Forum
Chair:
Gerd Büttner, Airbus Operation
  
  Real-Time Prediction of Train Arrivals
  01:45 pm - 02:15 pm
  Ingo Elsen, T-Systems
  
  The Analytics of Things - Creating New Value from Industrial IoT Data
  02:15 pm - 02:45 pm
  Christoph Hartmann, SAS
  
  From Smart Virtual Prototypes to Product Performance Lifecycle
  02:45 pm - 03:15 pm
  Cristian Tanasescu, ESI Group
 
BoF 10: Emerging Trends in HPC Systems & Application Evolution
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 02:45 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Hans-Christian Hoppe, Intel
Marie-Christine Sawley, Intel
 
BoF 11: Accelerating Big Data Processing System Software on Modern HPC Clusters
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 02:45 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Francis Lam, Huawei
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Xiaoyi Lu, Ohio State University
Yutong Lu, NUDT
John Shalf, LBNL
Richard Graham, Mellanox
 
BoF 12: POP Improves HPC Applications
Tuesday, June 20, 2017, 02:45 pm - 03:45 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Jesús Labarta, BSC
Mike Dewar, NAG
Bernd Mohr, JSC
 
BoF 13: Designing, Porting & Optimizing HPC Workloads for ARM Based Systems
Tuesday, June 20, 2017, 02:45 pm - 03:45 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Larry Wikelius, Cavium
Neil Morgan, STFC Hartree Centre
Ross Miller, ORNL
James Ang, Sandia National Laboratories
 
Project Posters Presentation
Tuesday, June 20, 2017, 03:15 pm - 03:45 pm
Booth #L-212, Hall 3.0  
Chair:
Julian Kunkel, DKRZ
  
  (PP01) Enabling Performance Engineering in Hesse & Rhineland-Palatinate
  03:15 pm - 03:45 pm
  Alexandru Calotoiu, TU Darmstadt
  
  (PP02) Performance Conscious HPC (PeCoH)
  03:15 pm - 03:45 pm
  Kai Himstedt, University of Hamburg
  
  (PP03) ProfiT-HPC - A Profiling Toolkit for HPC in Tiers 2 & 3
  03:15 pm - 03:45 pm
  Mohammad Siahatgar, Leibniz Universität Hannover
  
  (PP04) ProPE - A Joint Effort to Establish a Unified Service Infrastructure for Performance Engineering in German HPC Centers
  03:15 pm - 03:45 pm
  Jan Eitzinger, RRZE
  
  (PP05) CloudLightning & HPC: Heterogenous Computing in the Cloud
  03:15 pm - 03:45 pm
  Anne C. Elster, NTNU - Trondheim
  
  (PP06) ESiWACE - Centre of Excellence in Simulation of Weather & Climate in Europe
  03:15 pm - 03:45 pm
  Joachim Biercamp, DKRZ
  
  (PP07) INTERTWinE: Programming Model INTERoperability ToWards Exascale
  03:15 pm - 03:45 pm
  Valeria Bartsch, Fraunhofer ITWM
  
  (PP08) Kronos: Benchmarking HPC Systems with Realistic Workloads
  03:15 pm - 03:45 pm
  Antonio Bonanni, ECMWF
  
  (PP09) M2DC - Modular Microserver Data Centre
  03:15 pm - 03:45 pm
  René Griessl, Bielefeld University
  
  (PP10) Middleware for Earth System Data
  03:15 pm - 03:45 pm
  Julian Kunkel, DKRZ
  
  (PP11) MIKELANGELO Project
  03:15 pm - 03:45 pm
  Gregor Berginc, XLAB d.o.o.
  
  (PP12) POP: A Transversal HPC Centre of Excellence in Performance Optimisation & Productivity
  03:15 pm - 03:45 pm
  Edward Smyth, NAG Ltd
  
  (PP13) StorAGe for Exascale Data Centric Computing (SAGE)
  03:15 pm - 03:45 pm
  Sai Narasimhamurthy, Seagate
  
  (PP14) The I/O Benchmarking Methodology of EoCoE Project
  03:15 pm - 03:45 pm
  Antonio Colavincenzo, ENEA
  
  (PP15) Advanced Computation & I/O Methods for Earth-System Simulations (AIMES)
  03:15 pm - 03:45 pm
  Nabeeh Jumah, University of Hamburg
  
  (PP16) Advanced Data Placement via Ad-hoc File Systems
  03:15 pm - 03:45 pm
  Michael Kluge, TU Dresden
  
  (PP17) ESSEX-II: Equipping Sparse Solvers for Exascale
  03:15 pm - 03:45 pm
  Gerhard Wellein, RRZE & University of Erlangen-Nuremberg
  
  (PP18) ExaFSA - Exascale Simulation of Fluid-Structure-Acoustics Interactions
  03:15 pm - 03:45 pm
  Thorsten Reimann, Technische Universität Darmstadt
  
  (PP19) FFMK: A Fast & Fault-Tolerant Microkernel-Based System for Exascale Computing
  03:15 pm - 03:45 pm
  Carsten Weinhold, TU Dresden
  
  (PP20) SPPEXA - Software for Exascale Computing
  03:15 pm - 03:45 pm
  Benjamin Uekermann, Technische Universität München
  
  (PP21) Enhancing HPC for Scheduling & Deploying Game-Based Simulation Training on the Cloud
  03:15 pm - 03:45 pm
  Brian Goldiez, University of Florida
  
  (PP22) GeantV: Designing the Future of Particle Transport Simulation for HEP
  03:15 pm - 03:45 pm
  Sofia Vallecorsa, CERN
  
  (PP23) i_SSS - integrated Support System for Sustainability
  03:15 pm - 03:45 pm
  Jannek Squar, University of Hamburg
  
  (PP24) The Virtual Institute for I/O & the IO-500
  03:15 pm - 03:45 pm
  Julian Kunkel, DKRZ
  
  (PP25) Runtime Exploitation of Application Dynamism for Energy-efficient Exascale Computing
  03:15 pm - 03:45 pm
  Riha Lubomir, ZIH / TU Dresden
 
Large Scale Engineering & Cloud Computing
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Dieter Kranzlmüller, LMU & LRZ
  
  How the Intersection of Cloud, Data Integration & Collaboration Enables a New Aviation Industry Experience
  03:45 pm - 04:05 pm
  Marc Dietrich, General Electric
  
  High Performance Support of the Engineering Community at HLRS
  04:05 pm - 04:25 pm
  Bastian Koller, HLRS
  
  Porting & Scaling Engineering Applications in the Cloud
  04:25 pm - 04:45 pm
  Wolfgang Gentzsch, UberCloud Community & Marketplace
 
High Performance Computing in Life Sciences
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Brian Chol Soo Standen, BASF
  
  The Best of Both Worlds? Combining HPC & Big Data Methods for Bioinformatics Applications
  03:45 pm - 04:05 pm
  Andreas Hildebrandt, University of Mainz
  
  Supercomputing Challenges in Evolutoionary Biology
  04:05 pm - 04:25 pm
  Alexandros Stamatakis, HITS & KIT
  
  Rapid, Accurate & Reliable Binding Affinity Calculations for Drug Discovery
  04:25 pm - 04:45 pm
  Peter V. Coveney, University College London
 
Research Paper Session 05 - Data & I/O
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Osamu Tatebe, University of Tsukuba
  
  Extreme Event Analysis in Next Generation Simulation Architectures
  03:45 pm - 04:15 pm
  Stephen Hamilton, Johns Hopkins University
  
  Alleviating I/O Interference through Workload-Aware Striping & Load-Balancing on Parallel File Systems
  04:15 pm - 04:45 pm
  Yuichi Tsujita, RIKEN AICS
 
Industrial HPC User Round-Table
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Analog 1+2 – INDUSTRIAL DAY, Forum
Moderator:
Andreas Wierse, Sicos BW
Panelist:
Martin Kaiser, MAN Diesel & Turbo SE
Gerd Büttner, Airbus Operation
Jan Wender, Atos
Björn Willenberg, GNS Systems
Felix Wolfheimer, Dassault Systems
Wim Slagter, ANSYS
 
BoF 14: The Green500: Trends for Energy-Efficient Supercomputing
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Wu Feng, Virginia Tech
Erich Strohmaier, LBNL
Torsten Wilde, LRZ
 
BoF 15: Reconfigurable Computing Architectures for HPC & HPDA
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Hans-Christian Hoppe, Intel
Marie-Christine Sawley, Intel
 
Project Posters
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 06:00 pm
Booth #L-212, Hall 3.0  
 
Hans Meuer Award Ceremony
Tuesday, June 20, 2017, 05:00 pm - 05:15 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Pavan Balaji, ANL
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
 
Tuesday Keynote
Tuesday, June 20, 2017, 05:15 pm - 06:00 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Thomas Ludwig, DKRZ
  
  Forecasting the Future Role of HPC in Weather & Climate Prediction
  05:15 pm - 06:00 pm
  Peter Bauer, ECMWF
 
High Performance Visualization
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 1, Forum
Chair:
Chris Johnson, University of Utah
  
  In Situ Processing: Instantiations, Opportunities & Challenges
  08:30 am - 09:00 am
  Hank Childs, University of Oregon
  
  Big Data Visual Analysis
  09:00 am - 09:30 am
  Chris Johnson, University of Utah
  
  Software Defined Visualization: Bringing the Vis to Where the Data Is
  09:30 am - 10:00 am
  Ingo Wald, Intel
 
Algorithms for Extreme Scale in Practice
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 2, Forum
Chair:
Kengo Nakajima, University of Tokyo
  
  The Trilinos Project Exascale Roadmap
  08:30 am - 09:00 am
  Michael Heroux, Sandia National Laboratories
  
  Hierarchical Low-Rank Approximations at Extreme Scale
  09:00 am - 09:30 am
  Rio Yokota, Tokyo Institute of Technology
  
  Towards Extreme Scalable Selected Inversion Algorithm for Green's Function Calculation in Nanoelectronic Device Simulation
  09:30 am - 10:00 am
  Olaf Schenk, Università della Svizzera Italiana
 
Keynotes Deep Learning Day
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 3 – DEEP LEARNING DAY, Forum
Chair:
Janis Keuper, Fraunhofer ITWM
  
  Deep Learning & Scientific Computing
  08:30 am - 09:15 am
  Thomas Breuel, NVIDIA
  
  Generative Adversarial Networks Architecture for Image Synthesis from Text
  09:15 am - 10:00 am
  Zeynep Akata, AMLab/University of Amsterdam
 
Research Paper Session 06 - Applications III
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Analog 1+2, Forum
Chair:
Mahdi Bohlouli, University of Koblenz
  
  Incremental SVM on Intel Xeon Phi Processors
  08:30 am - 09:00 am
  Yida Wang, Intel
  
  Accelerating Seismic Simulations Using the Intel Xeon Phi Knights Landing Processor
  09:00 am - 09:30 am
  Alexander Heinecke, Intel Parallel Computing Lab
  
  A Framework for Out of Memory SVD Algorithms
  09:30 am - 10:00 am
  Stanimire Tomov, University of Tennessee
 
HPC in Asia Session 01
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 10:00 am
Substanz 1+2, Forum  
Chair:
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  Welcome Address
  08:30 am - 08:40 am
  Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  Status Report from Australia
  08:40 am - 08:50 am
  Brendan Dalton, CSIRO
  
  Status Report from China
  08:50 am - 09:00 am
  Depei Qian, Sun Yat-Sen University & Beihang University
  
  Status Report from Japan
  09:00 am - 09:10 am
  Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  Status Report from Korea
  09:10 am - 09:20 am
  Kwang-Jin Oh, KISTI
  
  Status Report from Saudi Arabia
  09:20 am - 09:30 am
  David Keyes, KAUST
  
  Status Report from Singapore
  09:30 am - 09:40 am
  Jon Lau, NSCC
  
  Status Report from Taiwan
  09:40 am - 09:50 am
  Weicheng Huang, NCHC
  
  Questions & Answers
  09:50 am - 10:00 am
 
Research Posters (+ PhD Forum Posters)
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 04:45 pm
  Foyer 0, Forum
 
BoF 16: Scaling Up/Out Deep Learning on HPC Clusters
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 09:30 am
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Jun Nakajima, Intel
Karl W. Schulz, Intel
Matthieu Ospici, Atos
David N. Lombard, Intel
 
BoF 17:The Message Passing Interface: Towards MPI 4.0 & Beyond
Wednesday, June 21, 2017, 09:30 am - 10:30 am
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Martin Schulz, LLNL
 
HPC in Asia Poster Session
Wednesday, June 21, 2017, 10:00 am - 11:00 am
Substanz 1+2, Forum  
Chair:
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  (A01) Poster from Australia 1
  10:00 am - 11:00 am
  Gaurav Mitra, NCI
  
  (A02) Poster from Australia 2
  10:00 am - 11:00 am
  Alex Kruger, CSIRO
  
  (A03) Poster from China 1
  10:00 am - 11:00 am
  Hongkun Lu, Tsinghua University
  
  (A04) Poster from China 2
  10:00 am - 11:00 am
  Zhongchao Lin, Xindian University
  
  (A05) Poster from Japan 1
  10:00 am - 11:00 am
  Mohamed Wahib, AIST
  
  (A06) Poster from Japan 2
  10:00 am - 11:00 am
  Kohei Fujita, The University of Tokyo
  
  (A07) Poster from Korea
  10:00 am - 11:00 am
  Guohua Li, Konkuk University
  
  (A08) Poster from Saudi Arabia 1
  10:00 am - 11:00 am
  Mustafa Abduljabbar, KAUST
  
  (A09) Poster from Saudi Arabia 2
  10:00 am - 11:00 am
  Amani AlOnazi, KAUST
  
  (A10) Poster from Singapore 1
  10:00 am - 11:00 am
  Rikky Wenang Purbojati, Nanyang Technological University
  
  (A11) Poster from Singapore 2
  10:00 am - 11:00 am
  Lu Shengliang, Nanyang Technological University
  
  (A12) Poster from Taiwan
  10:00 am - 11:00 am
  Yi-Kai Kan, National Tring Hua University
 
Project Posters
Wednesday, June 21, 2017, 10:00 am - 06:00 pm
Booth #L-212, Hall 3.0  
 
Exhibition
Wednesday, June 21, 2017, 10:00 am - 06:00 pm
Exhibition Hall, Hall 3.0  
 
Exhibitor Forum 03
Wednesday, June 21, 2017, 10:20 am - 05:20 pm
Booth #M-210, Hall 3.0  
  
  Inspur: From Supercomputing Competition to the Next HPC Generation
  10:20 am - 10:40 am
  Yan Yan, Inspur
  
  Asetek: One Size Does Not Fit All: Adapting Liquid Cooling to Heat Rejection Requirements
  10:40 am - 11:00 am
  Larry Vertal, Asetek
  
  Supermicro: TBA
  11:00 am - 11:20 am
  Martin Galle, Supermicro
  
  Boston: OpenStack for Scientific Workloads - Using GPUs & Fast Fabrics
  11:20 am - 11:40 am
  David Power, Boston
  
  Cray: Convergence of Supercomputing & Scalable Analytics
  11:40 am - 12:00 pm
  Paul Hahn, Cray
  Venkat Krishnamurthy, Cray
  
  National Super Computer Center Guangzhou: Convergence of HPC & Bigdata on Tianhe-2
  12:00 pm - 12:20 pm
  Hui Yan, NSCCGZ
  
  Huawei: Huawei HPC Solution
  12:20 pm - 12:40 pm
  Kunbin Hong, Huawei
  Thomas Schoenemeyer, Huawei
  
  NEC Deutschland: Unveiling NEC's Next Generation Vector Supercomputer
  12:40 pm - 01:00 pm
  Shintaro Momose, NEC Japan
  
  Bull: A 7-year Experience Feedback about HPC-as-a-Service
  01:00 pm - 01:20 pm
  Patrice Calegari, Atos
  Marc Levrier, Atos
  
  Dell EMC: Transforming the Future with Dell EMC
  01:20 pm - 01:40 pm
  Ed Turkel, Dell
  
  ClusterVision: The Next Chapter in Modern HPC Storage Architecture
  01:40 pm - 02:00 pm
  Quentin Le Burel, ClusterVision
  
  Lenovo: Lenovo - The Face of the Future, HPC & AI
  02:00 pm - 02:20 pm
  Luigi Brochard, Lenovo
  
  Seagate: Flash Acceleration of HPC Workloads - Seagate Nytro Intelligent I/O Manager
  02:20 pm - 02:40 pm
  Chris Weeden, Seagate
  
  Mellanox: Next Generation of Co-Processors Emerges - In-Network Computing
  02:40 pm - 03:00 pm
  Gerald Lotto, Mellanox
  
  QCT: The Winning HPC Platform - Adaptive, Powerful, Simple.
  03:00 pm - 03:20 pm
  Grover Hwang, QCT
  
  UNIVA: The Challenges Running Machine Learning Applications in Docker on Univa Grid Engine
  03:20 pm - 03:40 pm
  Bill Bryce, UNIVA
  
  CALYOS: Calyos Solutions to Cool Higher TDP Processors Remaining Waterfree
  03:40 pm - 04:00 pm
  Olivier de Laet, CALYOS
  Thomas Le Clerc, CALYOS
  
  Quantum: Scalable High Performance Storage for Technical Computing
  04:00 pm - 04:20 pm
  Jason Coari, Quantum
  
  Altair: PBSCloud.io - Take Control of Your HPC Cloud
  04:20 pm - 04:40 pm
  Jérémie Bourdoncle, Atair
  
  Sugon Information Industry: Facilitate HPC Operation & Administration via Cloud
  04:40 pm - 05:00 pm
  Qing Ji, Sugon Information Industry
  
  Amazon Web Services: AWS Batch - An Infrastructure-Less, Fully Managed Batch Computing Service
  05:00 pm - 05:20 pm
  Arthur Petitpierre, AWS
 
BoF 18: PBS Pro Open Source Project Community BOF
Wednesday, June 21, 2017, 10:30 am - 11:30 am
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Bill Nitzberg, Altair
 
Interconnects for HPC Systems
Wednesday, June 21, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Sarah Neuwirth, University of Heidelberg
  
  Existing De-Facto Standards for Interconnects: InfiniBand, GigE & OmniPath
  11:00 am - 11:25 am
  Jens Domke, Tokyo Institute of Technology
  Torsten Hoefler, ETH Zurich
  
  Optical Interconnects for Exascale - Challenges & Opportunities
  11:25 am - 11:50 am
  Sébastien Rumley, Columbia University
  
  Gen-Z, a Future Standard for Interconnects?
  11:50 am - 12:15 pm
  John Bent, Seagate Government Solutions
  Paolo Faraboschi, HPE
  
  Panel
  12:15 pm - 12:30 pm
  Jens Domke, Tokyo Institute of Technology
  Paolo Faraboschi, HPE
  Torsten Hoefler, ETH Zurich
  Sébastien Rumley, Columbia University
 
Big Data Experiments & Big Data Analysis (Driving the Convergence of Big Compute & Big Data in HPC)
Wednesday, June 21, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
John Shalf, LBNL
  
  A Superfacility Model for Data Intensive Science
  11:00 am - 11:20 am
  Kathy Yelick, LBNL & UC Berkeley
  
  "Think Big - Think Outside the Box!" - Extreme Computing Requirements for the Square Kilometer Array (SKA)
  11:20 am - 11:40 am
  Ronald P. Luijten, IBM Research Zurich
  
  ABCI - AI Bridging Cloud Infrastructure
  11:40 am - 12:00 pm
  Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  Questions & Answers
  12:00 pm - 12:30 pm
 
How Deep Learning is Changing the HPC Landscape
Wednesday, June 21, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 3 – DEEP LEARNING DAY, Forum
Chair:
Janis Keuper, Fraunhofer ITWM
  
  Scalable Deep Learning for Scientific Data Sets
  11:00 am - 11:30 am
  Brian van Essen, LLNL
  
  Deep Learning: The “Killer” App for GPUs
  11:30 am - 12:00 pm
  Mayank Daga, AMD
  
  HPC Meets Cognitive Computing: AI Frontiers for the Future of R&D
  12:00 pm - 12:30 pm
  Costas Bekas, IBM Research Zurich
 
Research Paper Session 07 - Applications IV
Wednesday, June 21, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Analog 1+2, Forum
Chair:
Simon McIntosh-Smith, University of Bristol
  
  EDGE: Extreme Scale Fused Seismic Simulations with the Discontinuous Galerkin Method
  11:00 am - 11:30 am
  Alexander Breuer, UCSD
  
  LAMMPS' PPPM Long-Range Solver for the Second Generation Xeon Phi
  11:30 am - 12:00 pm
  William J. McDoniel, RWTH Aachen University
  
  Communication Reducing Algorithms for Distributed Hierarchical N-Body Problems with Boundary Distributions
  12:00 pm - 12:30 pm
  Mustafa Abduljabbar, KAUST
 
HPC in Asia Session 02
Wednesday, June 21, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
Substanz 1+2, Forum  
Chair:
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  
  Best Poster Award Ceremony & Presentation
  11:00 am - 11:15 am
  Marek T. Michalewicz, University of Warsaw
  
  China's Effort on HPC in the Next Five Years
  11:15 am - 11:45 am
  Depei Qian, Sun Yat-Sen University & Beihang University
  
  Panel: Achieving Multilateral Organization in Asian HPC Collaboration
  11:45 am - 12:25 pm
  Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
  Brendan Dalton, CSIRO
  Weicheng Huang, NCHC
  David Keyes, KAUST
  Jon Lau, NSCC
  Kwang-Jin Oh, KISTI
  Motoi Okuda, RIST, Kobe Center
  Depei Qian, Sun Yat-Sen University & Beihang University
  
  Closing
  12:25 pm - 12:30 pm
  Marek T. Michalewicz, University of Warsaw
 
BoF 19: HPCG Benchmark Update
Wednesday, June 21, 2017, 11:30 am - 12:30 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Michael Heroux, Sandia National Laboratories
 
Fault Tolerance for Next Generation High Performance Computing
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Franck Cappello, ANL
  
  Characterizing Faults, Errors & Failures in Extreme-Scale Computing Systems
  01:45 pm - 02:05 pm
  Christian Engelmann, ORNL
  
  Evaluating Parallel Application Resiliency with the Software Fault Injector, PFSEFI
  02:05 pm - 02:25 pm
  Nathan DeBardeleben, Los Alamos National Laboratory
  
  Performance Portable Checkpoint/Restart with VeloC & UnifyCR
  02:25 pm - 02:45 pm
  Kathryn Mohror, LLNL
  
  Support for Resilience in Parallel Applications
  02:45 pm - 03:05 pm
  George Bosilca, University of Tennessee
  
  Questions & Answers
  03:05 pm - 03:15 pm
 
How HPC Influences Energy Exploration
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
David Keyes, KAUST
  
  Overview of HPC in Oil & Gas
  01:45 pm - 01:50 pm
  David Keyes, KAUST
  
  Partnering to Solve Tomorrow's Energy Exploration HPC Challenges
  01:50 pm - 02:15 pm
  Jan Odegard, Rice University
  
  Seismic Depth Imaging: Overview & Applications
  02:15 pm - 02:40 pm
  Theirry Tonelot, Saudi Aramco
  
  Multi-Scale Fluid Flow & Transport through Porous Media
  02:40 pm - 03:05 pm
  Shuyu Sun, KAUST
  
  Questions & Answers
  03:05 pm - 03:15 pm
 
HPC & Big Data for Autonomous Driving & Connected Vehicles
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 3 – DEEP LEARNING DAY, Forum
Chair:
René Wies, BMW
  
  HPC for Machine Learning & Validation for Automated Driving at BMW
  01:45 pm - 02:05 pm
  Mario Tokarz, BMW Group
  
  Technical HPC Architectures for Autonomous Driving
  02:05 pm - 02:25 pm
  Pradeep Dubey, Intel
  
  Hardware Architecture to Enable Data Analytics & Image Processing for Fully Automated Driving
  02:25 pm - 02:45 pm
  Leonid Smolyansky, Mobileye
  
  The Future of Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) Computing Platforms
  02:45 pm - 03:05 pm
  Achim Noller, Bosch
  
  Questions & Answers
  03:05 pm - 03:15 pm
 
Research Paper Session 08 - Architecture
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 02:45 pm
  Analog 1+2, Forum
Chair:
Michela Taufer, University of Delaware
  
  The Investigation of the ARMv7 & Intel Haswell Architectures Suitability for Performance & Energy-Aware Computing
  01:45 pm - 02:15 pm
  Vojtech Nikl, Brno University of Technology
  
  An Analysis of Core- & Chip-Level Architectural Features in Four Generations of Intel Server Processors
  02:15 pm - 02:45 pm
  Johannes Hofmann, University of Erlangen-Nuremberg
 
BoF 20: Women in HPC: Practical Steps to Diversifying the HPC Workforce
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 02:45 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Toni Collis, EPCC
Kelly Gaither, TACC
Joanna Leng, University of Leeds
 
BoF 21: XALT, OGRT & Related Technologies: Job-Level Usage Data on Today's Supercomputers
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 02:45 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Robert McLay, TACC
Georg Rath, Consultant
 
Analyst Crossfire
Wednesday, June 21, 2017, 02:45 pm - 03:15 pm
  Analog 1+2, Forum
Moderator:
Addison Snell, Intersect360 Research
Panelist:
Bill Mannel, HPE
Jussi Kukkonen, Penguin Computing
Depei Qian, Sun Yat-Sen University & Beihang University
Rick Stevens, University of Chicago & ANL
 
BoF 22: 14th Graph500 List
Wednesday, June 21, 2017, 02:45 pm - 03:45 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Richard Murphy, Micron
David A. Bader, Georgia Tech
Peter Kogge, University of Notre Dame
Andrew Lumsdaine, Indiana University
 
BoF 23: LUSTRE in HPC & Big Data: Experience, Progress & Issues
Wednesday, June 21, 2017, 02:45 pm - 03:45 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Frank Baetke, HPE
Stephen Simms, Indiana University
 
Distinguished Speakers
Wednesday, June 21, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 1, Forum
Chair:
Georg Hager, RRZE
  
  Sunway TaihuLight: Designing & Tuning Scientific Applications at the Scale of 10-Million Cores
  03:45 pm - 04:15 pm
  Haohuan Fu, National Supercomputer Center at Wuxi
  
  AWS - Helping Our Customers Deliver Agile Innovation
  04:15 pm - 04:45 pm
  Andrew Jones, Amazon
  Peter Ziegenhein, Institute of Cancer Research
 
Panel: Energy Efficiency in HPC
Wednesday, June 21, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 2, Forum
Moderator:
Michèle Weiland, EPCC
Panelist:
Torsten Wilde, LRZ
Daniel Hackenberg, TU Dresden
Jonathan Eastep, Intel
Martin Schulz, LLNL
 
Future Challenges for Deep Learning & HPC
Wednesday, June 21, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 3 – DEEP LEARNING DAY, Forum
Chair:
Damian Borth, DFKI
  
  Challenges in Machine Learning for Complex Physical Systems
  03:45 pm - 04:15 pm
  Christoph Angerer, NVIDIA
  
  Pushing the Frontiers of Deep Learning
  04:15 pm - 04:45 pm
  Steve Scott, Cray
 
BoF 24: OpenMP® at 20: What's New?
Wednesday, June 21, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Analog 1+2, Forum
Speaker:
Jim Cownie, Intel
Michael Klemm, Intel
 
BoF 25: HPC in School Education
Wednesday, June 21, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
Substanz 1+2, Forum  
Speaker:
Jörg Hilpert, University of Stuttgart
Olaf Schneider, KIT
Martin Frank, RWTH Aachen University
Adam Simpson, ORNL
 
BoF 26: Leveraging Machine Learning for Parallel Performance Analysis
Wednesday, June 21, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
Kontrast, Hall 3.0  
Speaker:
Hans-Christian Hoppe, Intel
Felix Wolf, TU Darmstadt
 
HPCAC-ISC Student Cluster Competition 2017 Award Ceremony
Wednesday, June 21, 2017, 05:15 pm - 05:30 pm
  Panorama 2, Forum
 
Wednesday Keynote
Wednesday, June 21, 2017, 05:30 pm - 06:15 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Frank Baetke, HPE
  
  HPC Achievement & Impact - 2017
  05:30 pm - 06:15 pm
  Thomas Sterling, Indiana University
 
Closing Session
Wednesday, June 21, 2017, 06:15 pm - 06:30 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Martin Meuer, ISC Group
Thomas Meuer, ISC Group
 
Experiences on Intel Knights Landing at the One-Year Mark
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Platinum 2, Marriott Hotel  
Organizer:
Michael A. Lysaght, ICHEC
Estela Suarez, JSC
Simon J. Pennycook, Intel
Richard Gerber, NERSC
Speaker:
Wibe Albert de Jong, LBNL
 
HPC I/O in the Data Center
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
Gold 1, Marriott Hotel  
Organizer:
Colin McMurtrie, CSCS
Jay Lofstead, Sandia National Laboratories
Julian Kunkel, DKRZ
Speaker:
Bryan Lawrence, National Centre for Atmospheric Science
 
ExaComm: Third International Workshop on Communication Architectures for HPC, Big Data, Deep Learning & Clouds at Extreme Scale
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Gold 2, Marriott Hotel  
Organizer:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
Speaker:
Mitch Gusat, IBM Zurich Research
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
Chris J. Newburn, NVIDIA
Yuichiro Ajima, Fujitsu
Nicolas Dubé, HPE
Taisuke Boku, University of Tsukuba
Gilad Shainer, Mellanox
Pavel Shamis, ARM
Klaus Gottschalk, IBM
Philippe Thierry, Intel
Nectarios Koziris, National Technical University of Athens
Ron Brightwell, Sandia National Laboratories
Ada Gavrilovska, Georgia Tech
Richard Graham, Mellanox
 
Performance Engineering for HPC: Implementation, Processes & Case Studies
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Gold 3, Marriott Hotel  
Organizer:
Georg Hager, RRZE
Gerhard Wellein, RRZE & University of Erlangen-Nuremberg
Matthias Müller, RWTH Aachen University
Speaker:
Jens Jägersküpper, German Aerospace Center (DLR)
Harald Köstler, University of Erlangen-Nuremberg
Torsten Hoefler, ETH Zurich
Jesús Labarta, BSC
Alexander Reinefeld, ZIB & Humboldt-University Berlin
Jan Eitzinger, RRZE
Dirk Pleiter, JSC
Cyrus Proctor, TACC
Christian Bischof, University of Darmstadt
Robert Henschel, Indiana University
 
Going ARM
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Flint, Marriott Hotel
Organizer:
Jonathan Beard, ARM
Roxana Rusitoru, ARM
Speaker:
Jonathan Beaumont, University of Michigan
 
Women in HPC: Diversifying the HPC Community
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Basalt, Marriott Hotel
Organizer:
Toni Collis, EPCC
 
12th Workshop on Virtualization in High-Performance Cloud Computing (VHPC'17)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Alabaster 1, Marriott Hotel
Organizer:
Michael Alexander, scaledinfra technologies
Anastassios Nanos, NTUA
Balazs Gerofi, RIKEN AICS
 
In Situ Visualization: Introduction & Applications
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Alabaster 2, Marriott Hotel
Organizer:
Steffen Frey, University of Stuttgart
Guido Reina, University of Stuttgart
Tom Vierjahn, RWTH
Gunther H. Weber, LBNL & UC Davis
Speaker:
Kenneth Moreland, Sandia National Laboratories
James Jeffers, Intel
Paul A. Navrátil, Texas Advanced Computing Center
 
Strategies & Technologies for HPC after MOSFET Scaling Ends
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Matrix, Marriott Hotel
Organizer:
George Michelogiannakis, LBNL
Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
Speaker:
Murray Thom, D-Wave Systems
Karlheinz Meier, University of Heidelberg
 
Second International Workshop on Performance Portable Programming Models for Accelerators (P^3MA)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Kilobyte, Marriott Hotel
Organizer:
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware
Graham Lopez, ORNL
Speaker:
David Keyes, KAUST
 
Energy-Aware High Performance Computing (EnA-HPC)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Megabyte, Marriott Hotel
Organizer:
Thomas Ludwig, DKRZ
Wolfgang E. Nagel, TU Dresden/ZIH
Matthias Müller, RWTH Aachen University
Vincent Heuveline, University of Heidelberg
 
Second International Workshop on OpenPOWER for HPC (IWOPH’17)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Gigabyte, Marriott Hotel
Organizer:
Dirk Pleiter, JSC
Jack Wells, ORNL
Speaker:
Andreas Herten, JSC
 
HPC Applications in Precision Medicine
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Ampere, Marriott Hotel
Organizer:
Eric Stahlberg, Frederick National Laboratory for Cancer Research
Thomas Steinke, ZIB
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware
 
The 1st International Workshop on Data Reduction for Big Scientific Data (DRBSD-1)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Volt, Marriott Hotel
Organizer:
Scott Klasky, ORNL
Gary Liu, New Jersey Institute of Technology
Ian Foster, National Laboratory/University of Chicago
 
OpenSuCo: Workshop for Open Source Supercomputing
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Candela, Marriott Hotel
Organizer:
Farzad Fatollahi-Fard, LBNL
David Donofrio, LBNL
John D. Leidel, Tactical Computing Laboratories
Anastasiia Butko, LBNL
 
Workshop on Performance & Scalability of Storage Systems (WOPSSS)
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:30 pm
Gold 1, Marriott Hotel  
Organizer:
Jean-Thomas Acquaviva, DDN
Jalil Boukhobza, UBO
 
PRACE Training Workshop
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Flint, Marriott Hotel
Organizer:
Nia Alexandrov, BSC
Ondrej Jakl, VSB
Ioannis Liabotis, GRNET
Maria-Ribera Sancho, BSC
David Henty, EPCC
Rolf Rabenseifner, HLRS
Speaker:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Paul Graham, EPCC
Shaun de Witt, UKAEA
Emmanouil Farsarakis, EPCC
 
Linux Container to Optimise IT Infrastructure & Workloads
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Basalt, Marriott Hotel
Organizer:
Christian Kniep, Sony Interactive Entertainment
Speaker:
Paolo Di Tommaso, CRG
Burak Yenier, Ubercloud
Holger Gantikow, Atos
Michael Bauer, University of Michigan
Luk Borchard, Loodse
Greg Kurtzer, SingularityWare
 
Visualization at Scale: Deployment Case Studies & Experience Reports
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Alabaster 2, Marriott Hotel
Organizer:
Glendon Holst, KAUST
Thomas Theussl, KAUST
Julien Jomier, Kitware
 
Interdisciplinary Challenges Towards Exascale Fluid Dynamics
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Ampere, Marriott Hotel
Organizer:
Erwin Laure, KTH
Philipp Schlatter, KTH
Niclas Jansson, KTH
Speaker:
Ingrid Hotz, Linköping University
 
HPC Resource Allocation Workshop
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Volt, Marriott Hotel
Organizer:
Roger Edberg, NCI